Чим загрожують проблеми з щитовидкою?

Порушеннями в роботі «щитовидки» страждає до третини населення планети, при цьому більшість захворювань цього органу можна запобігти і вилікувати - при правильному підході до профілактики та лікування.

Позначки:

Щитовидна залоза – це такий маленький”метелик” посередині шиї. Гормони, що виробляються цією залозою, впливають на всі частини нашого організму, починаючи від температури і метаболічних процесів, закінчуючи серцевим ритмом і рівнем енергії. При надлишку тироксину (гіпертиреоз) людина стає гіперактивною, при нестачі – гормону (гіпотиреоз) млявою і слабкою. Також на щитовидці можуть виникнути пухлини або вона може збільшитися, що призведе до багатьох негативних наслідків. В організмі починаються серйозні зміни, що вимагають негайного втручання лікаря. І подібні проблеми аж ніяк не рідкість.

Щитовидна залоза виробляє специфічний гормон – тиреоїдний (ТН), який регулює, крім усього іншого, температуру вашого тіла, метаболізм і серцебиття.

Через що щитовидка може вийти з ладу?

Це можуть бути генетичні причини, аутоімунні атаки, вагітність, стрес, недостатнє харчування або токсини в навколишньому середовищу, проте експерти в цьому не дуже впевнені. Оскільки тиреоїдних гормонів в тілі повно – від мозку до кишок – діагностування захворювання може виявитися непростим завданням.

Ознаки того, що Ваша щитовидка не в порядку:

 

1) Біль у м’язах та кінцівках

Іноді такий біль пояснюється посиленою роботою м’язів і кінцівок. Однак якщо ви відчуваєте безпричинне і несподіване поколювання, оніміння або просто біль – в кистях, ступнях, ногах або руках – це може бути ознакою гіпотиреозу. Згодом, недостатній рівень тиреоїдних гормонів може зруйнувати нерви, які посилають сигнали від вашого головного і спинного мозку по всьому тілу. Це виражається в таких «непояснених» поколювання і болях.

2) Сухість шкіри, ламкість нігтів

Зміни в структурі і зовнішньому вигляді шкіри найімовірніше відбувається через уповільнення метаболізму (який викликається низьким рівнем гормонів), що може зменшити потовиділення. Шкіра без достатньої кількості рідини може швидко стає сухою і починає лущитися. Крім того, нігті стають ламкими і на них з’являються об’ємні поздовжні смуги.

3) Проблеми зі сном

Весь час хочете спати? Чи не можете заснути? Це може бути через гіпотиреозу. «Недопрацьовує» щитовидка може уповільнити функції тіла настільки, що сон (навіть в денний час) може здатися блискучою ідеєю. Високий рівень гормонів може виражатися в тривожності і прискореному пульсі, що може утруднити відхід до сну або навіть стати причиною пробудження посеред ночі.

4) Погана робота кишечника

Люди що мають проблемами з щитовидкою, іноді скаржаться на запори. Недостатня робота щитовидки викликає уповільнення процесів травлення. З іншого боку, занадто висока активність щитовидної залози може викликати діарею або більш часте рух в кишечнику.

5) Змінилась періодичність менструацій

Нерегулярність менструацій. Періоди коротші або довші, менструація може пройти в зовсім незначній кількості.  Більш тривалі менструальні періоди з великими виділеннями і болями можуть бути ознакою гіпотиреозу, коли виробляється недостатня кількість гормонів. Періоди між менструацією можуть скоротитися.

6) Нервозність та тривожність

Почуття тривожності пов’язане з гіпертиреозом, коли щитовидна залоза виробляє занадто багато тиреоїдних гормонів. Переповнюючись постійними сигналами «все- системи – вперед!», Ваш метаболізм і все тіло може перевозбудіться. Якщо ви відчуваєте так, як ніби ви не можете розслабитися, то ваша щитовидка може працювати гіперактивно.

7) Постійне виснаження

Якщо вранці або протягом усього дня після нічного сну ви все одно відчуваєте втому, це може вказувати на те, що ваша щитовидка може працювати недостатньо активно. Якщо в кровообігу і клітинах циркулює дуже низька кількість гормонів щитовидної залози, то це означає, що ваші м’язи не отримують сигнал починати роботи.

8) Пригнічення

Продукуючи занадто мало гормонів, щитовидка може впливати на рівень нейромедіатора «гарного самопочуття» – серотоніну – в мозку. Якщо щитовидка недостатньо активна, то інші системи тіла також «знижуються», і тому не дивно, що Ваш настрій теж падає.

9) Збільшення або зменшення ваги

Прибавка або втрата у вазі разом із іншими симптомами є одним з основних сигналів до необхідності перевірки щитовидки. Зазвичай люди їдять не більше ні менше, ніж зазвичай, проте при цьому їхня вага змінюється. Вони не можуть скинути набрану вагу, навіть при залученні спорту. У більшості випадків причина – в щитовидці!

10) Випадіння волосся

Сухість та ламкість волосся або навіть випадання волосся може бути ознакою проблем із щитовидною залозою. Низький рівень гормонів порушує цикл росту волосся і переводить багато фолікули в режим «відпочинку», що виражається в випаданні волосся. Іноді по всьому тілу і, в тому числі і брів.

11) Високий рівень холестерину

Якщо гіпотиреоз не лікувати, то він може привести до проблем з серцем, в тому числі і до серцевої недостатності. Підвищення рівня холестерину може бути викликано «недоробкою» щитовидки і бути причиною занепокоєння.

12) Проблеми із вагітністю

Якщо ви тривалий час безуспішно намагаєтеся завагітніти, то можливо це відбувається через надлишок або нестачу гормонів щитовидки. Як гіпотиреоз, так і гіпертиреоз можуть втручатися в процес овуляції, що впливає на здатність до зачаття. Хвороби щитовидки також призводять до проблем, які виникають під час вагітності.

13) Дискомфорт в області шиї

Зміни в голосі або відчуття «грудки в горлі» може бути ознакою неполадок в роботі щитовидки. Один зі способів перевірити це – гарненько оглянути шию на предмет будь-яких ознак збільшення щитовидки. Ви можете самі перевіряти свою щитовидку, слідуючи таким рекомендаціям:

Візьміть дзеркальце в руку і, дивлячись на горло, попийте води. Ваше завдання – стежити за появою будь-яких опуклостей або виступів в області щитовидки, яка знаходиться нижче «адамового яблука» і вище ключиці. Можливо, вам доведеться зробити це кілька разів, щоб зрозуміти, де в дійсності знаходиться щитовидка. Якщо ви помітите якісь горбки або щось підозріле – зверніться до лікаря.

14) Температура тіла

Відчуття холоду або озноб можуть бути ще однією із ознак проблеми із щитовидкою.  Іноді занадто активна щитовидка сприяє тому, що люди з гіпертиреозом відчувають жар і рясно потіють.

15) Високий кров’яний тиск

Підвищення тиску може бути симптомом хвороби щитовидки. Виною тому може бути і гіпотиреоз, і гіпертиреоз. За деякими оцінками, люди, які страждають на гіпотиреоз, мають в 2-3 рази вище ризик розвитку гіпертонії. Згідно з однією з теорій, низька кількість тиреоїдних гормонів можуть уповільнювати серцебиття, що може впливати на силу виштовхування крові. І те й інше може викликати підвищення кров’яного тиску.

16) Втрата інтересу до сексу

Слабкий або відсутній інтерес до сексу може бути побічним ефектом хвороби щитовидної залози. Низький рівень гормонів може викликати низьке лібідо, однак при цьому загальний вплив інших гіпотіреозних симптомів – недолік енергії, болю в тілі – також можуть грати свою роль в цьому питанні.

Приділяйте належну увагу сигналам, які подає тобі організм, щоб зберегти здоров’я на довгі роки. Іноді звичайна м’язовий біль на яку Ви не звертаєте уваги, може свідчити про серйозне захворювання.