Естроген виконує в організмі кілька важливих функцій, наприклад, впливає на ритм роботи серця, регулює процес зачаття і виношування і дитини, відповідає за засвоєння кальцію і зростання кісток, і, що дуже важливо, кількість цього статевого гормону в організмі навіть визначає зовнішній вигляд жінки.
Як проявляється недолік естрогенів в жіночому організмі?
⇒ Жінки можуть страждати від дратівливості;
⇒ Мати проблеми з травною системою, таких як здуття живота, утворення газів, дискомфорт;
⇒ Недостатнє вироблення естрогену може викликати остеоартрит, приводячи до появи болю, набряклості і тугорухливості в суглобах;
⇒ Іноді жінки зі зниженим виробленням естрогену стикаються з короткочасною втратою пам’яті або поганою пам’яттю в цілому;
⇒ Низький рівень естрогену здатний приводити до безпліддя, відсутності менструації, нерегулярним місячним, відсутності овуляції;
⇒ Знижений естроген нерідко призводить до втрати кісткової тканини. Унаслідок недостатності естрогену у жінок підвищується ймовірність розвитку остеопорозу;
⇒ Основні побічні ефекти зниженого рівня естрогену – це зменшення сексуального потягу, біль під час статевого акту, сухість та свербіж у піхві.
У жінок виділяють три види естрогенів:
Естрон. Із мінімальним впливом на організм;
Естрадіол. Основний естроген, який синтезується з тестостерону і у великій кількості знаходиться у крові;
Естріол. Вплив цього гормону зростає в період вагітності.
Усі вони утворюються з андрогенів під впливом складних ферментативних процесів. Перетворення андрогенів в естрогени відбувається не тільки в яєчниках, а й в жировій тканині, шкірі, печінці.
Функції естрогену:
⇒ Естроген грає важливу роль в розвитку грудей і тазостегнових суглобів. Він надає форму жіночого тіла. Також від естрогену залежить поява волосся в області паху і під пахвами в період статевого дозрівання.
⇒ Естроген допомагає прискорювати метаболізм і зменшує м’язову масу.
⇒ Він стимулює ендометріальне і маткове зростання.
⇒ Естроген допомагає підтримувати здоров’я шкіри і кровоносних судин, баланс мікрофлори в піхві, належну щільність кісток.
Лікування зниженого естрогену залежить від причини розвитку цього стану. Якщо проблеми з гормонами пов’язані з харчуванням і режимом, то жінці рекомендують припинити дієту і збагатити раціон продуктами, що містять рослинні естрогени:
– соя і її субпродукти (молоко, борошно та ін.);
– бобові (нут, горох, квасоля);
– м’ясо і молочні продукти;
– кава і кофеїнові напої;
– фрукти і овочі (капуста, морква, баклажан і ін.).
Крім корекції дієти у жінок, лікування проводять гормональними препаратами, які містять естрогени, наприклад, оральні контрацептиви. Слід пам’ятати, що лікування жінок репродуктивного віку відрізняється від терапії естрогенвмісними препаратами при клімаксі.
Недостатність естрогенів виникає з різних причин. Іноді причиною проблеми стає дієта, в інших випадках недостатність естрогенів пов’язана з хворобами яєчників. Для з’ясування джерела проблеми потрібно перевірити рівень гормонів і відвідати фахівця.