Минулі травматичні пологи

Як проходитимуть пологи і скільки часу триватимуть, заздалегідь знати неможливо. Немає нічого незвичайного і в тому, що пологи можуть нести травматичний характер. Контроль за вагітністю та завчасна консультація допоможе запобігти багатьом травмам.

Позначки:

Родові травми:

Розриви шийки матки. Шийка матки – орган, пов’язаний з маткою і має величезне значення як в процесі виношування вагітності, так і під час пологів. У першому періоді пологів шийка матки відкривається і згладжується, фактично зливаючись з нижньою частиною матки. Якщо шийка матки відкривається погано або на ній є рубці, дуже велика ймовірність виникнення розриву. Розриви шийки матки по глибині поділяються на три ступеня. Так як шийка матки добре постачається кров’ю, зазвичай її розриви сильно кровоточать. Але навіть розриви без кровотеч обов’язково підлягають хірургічному лікуванню. Незашитий розрив шийки матки згодом позначиться виворотом шийки матки (ектропіон), а часом і неспроможністю при наступних вагітностях.

Розриви стінок піхви. При нормальному стані слизової і невеликих розмірах плода цей вид травми трапляється нечасто. Як правило, причиною розриву стінок піхви є великий плід (а також неправильне вставляння головки) або фонове запалення слизової оболонки піхви. Для виключення останнього лікар, який спостерігає жінку по вагітності, зобов’язаний взяти мазок на флору в терміні 37 тижнів вагітності і пролікувати запалення до пологів. Розриви піхви також вимагають обов’язкового зашивання відразу після пологів.

Розриви промежини. Промежина – складне утворення з м’язів і сполучної тканини, що виконує ряд дуже відповідальних функцій:

• сечовипускання;

• дефекація;

• підтримання сталості внутрішньочеревного тиску;

• збереження правильного розташування внутрішніх органів в області малого тазу.

За глибиною розриви промежини діляться на три ступені. У разі розриву промежини порушується її нормальне функціонування, що може істотно ускладнити життя жінки в майбутньому. Прекрасно усвідомлюючи це, лікарі намагаються запобігти розриви промежини. Саме цим пояснюється збільшена частота розсічення промежини (епізіотомії або перінеотоміі) при загрозі її розриву під час пологів – адже «різана» рана з рівними краями завжди набагато краще зіставляється, а відповідно і якісніше заживає. Будь-яка рана промежини (розрив або надріз) в обов’язковому порядку підлягає зашиванню. Причому проводиться воно з урахуванням анатомічної будови промежини, щоб не відбулося порушення її функцій.

Наслідки родової травми:

• Прямим наслідком порушення цілісності будь-якого органу є порушення його функцій. Так, незашиттй розрив на шийці матки загрожує жінці неспроможністю шийки під час наступної вагітності і загрозою викидню. Запобігти переривання вагітності в такому випадку можна тільки накладенням швів на шийку матки.

• Інший приклад стосується розривів промежини. Іноді лікарі в пологовому будинку не зашивають невеликі надриви, не думаючи про те, що через кілька років у жінки виникне опущення статевих органів, яке дуже сильно знижує якість життя молодої жінки і згодом вимагає складної гінекологічної операції.

• Наслідком важких пологів можуть бути не тільки розриви: при тривалому стоянні голівки в потужний період в одній площині малого тазу (що трапляється, як правило, при слабкості потуг або великому плоді) може виникнути недостатнє кровопостачання тканин, пригнічених головкою плода, і, як наслідок, їх локальний некроз. Якщо це трапляється на ділянці зіткнення двох порожнистих органів (піхви і прямої кишки, уретри і піхви), може сформуватися свищ. Свищеві ходи також підлягають обов’язковому хірургічному лікуванню, тому що порушуються нормальні анатомічні взаємини в організмі і приносять масу незручностей жінці.

Але навіть в тому випадку, якщо після травми тканини були нормально зашиті, не завжди вдається уникнути несприятливих наслідків. При зашиванні рани, на місці шва згодом формується рубець. Його основні характеристики залежать від організму, від його здатності до нормального загоєнню тканин. Але навіть найтонший рубець завжди програє по еластичності і розтяжності нормальній тканині. Тому більшість жінок так чи інакше відчувають неприємні відчуття в області зашитих ран. Крім того, рубці нерідко розриваються при повторних пологах.

Профілактика родових травм
Профілактика родових травм матки вимагає вивчення гінекологічного анамнезу вагітної на ранніх термінах, проведення УЗД-контролю стану рубців на матці протягом ведення вагітності, госпіталізації вагітних із загрозою травматизму під час пологів.
Попередження родових травм вимагає відмови від форсованого розродження, застосування акушерських посібників строго за показаннями.