Як видалити родимку, який метод обрати?

Пігментна тканина або опукла папілома - не просто шматок шкіри на тілі, а меланомонебезпечне новоутворення, безтурботне поводження з яким нерідко призводить до летального результату. Всі способи видалення родимок призначені для одного -

повного позбавлення від небажаної тканини.

Види невусів

Незважаючи на те, що більшість родимок схожі за зовнішнім виглядом, вчені для кожної з них придумали назву і визначили принцип походження. Новоутворення бувають як скупченням меланоцитів, так і пучком судин, або разросшимся епітелієм (висячі або опуклі).

Якщо родимка утворена з меланоцитів, які знаходяться в глибоких шарах шкіри, її називають невусом. Вони бувають декількох видів:інтрадермальними – можуть бути непомітні, в колір шкіри, але бувають і різних коричневих відтінків, поверхня може бути як гладкою, так і бородавчастою, але обов’язково опуклою. Саме вони іноді надають жінці «родзинку» у вигляді «мушки» над губою; епідермо-дермальні – розміщуються в інтимних місцях, на підошвах ніг і долонях, майже плоскі, всіх відтінків коричневого; диспластичні – генетично обумовлені, виступають над шкірним покривом, можуть бути більші 1 см. Форма невуса неправильна, межі нечіткі, колір рудий; блакитні – отримали свою назву завдяки кольору – ці невуси всіх відтінків синього, щільні і гладкі на дотик. Розташовуються на ногах, руках і на голові. Розмір може досягати двох сантиметрів, відносяться до меланомонебезпечних. Їх часто рекомендують видаляти; Гігантські пігментовані – вроджені невуси, що займають велику площу шкірного покриву – можуть покривати до цілої руки або ноги. Мають неправильну форму і темний колір, ростуть у міру зростання дитини.

Коли потрібно видаляти невус?

Якщо родимка змінює форму або поверхневу структуру, доставляє незручності, пошкоджена або занадто відкрита і вразлива, її рекомендується видалити. Слід пам’ятати, що родимка не завжди є нешкідливою чисто естетичної проблемою. Обов’язкова консультація лікаря-дерматолога, онколога, який проведе обстеження родимки за допомогою дермаскопа і встановить, чи потрібно її видаляти і яким способом. Безпідставне видалення всіх родимок поспіль не приносить користь здоров’ю і може залишити на тілі рубці. Протипоказаннями до видалення родимок є загострення хронічних захворювань, нездоровий вигляд ділянки шкіри навколо родимки, а також серцево-судинні захворювання.

Методи видалення родимок

Електрокоагуляція. Видалення родимок цим методом проводиться за допомогою спеціального хірургічного коагулятора. Застосовується місцева анестезія. Родимка зрізається струмом високої частоти, який одночасно спаює тканини. Це дозволяє уникнути кровотечі і інфікування рани. Після електрокоагуляції можна досліджувати зрізаний матеріал. На місці родимки утворюється невелика скоринка, яка відпадає через 7-10 днів, іноді залишаючи ледь помітний рубець. Метод ефективний для видалення невеликих родимок на обличчі і тілі.

Кріодеструкція. Для родимок, захоплюючих тільки верхні шари епідермісу, підходить видалення рідким азотом – кріодеструкцією. Видалення плоских родимок проводиться ватним тампоном, який попередньо «змочують» в рідкому азоті. Під час процедури відчувається легке оніміння в місці впливу, біль при цьому відсутня. У разі більш глибокого проростання родимки використовують кріодеструктор. Вглиб шкіри вводиться спеціальна надтонка голка з термодатчиком. Після введення голка охолоджується до заданої температури і практично відразу витягується. У перші кілька днів після процедури запускається реакція відторгнення обробленої пігментованої тканини. Утворюється корочка, яка відпадає і заживає протягом півтора місяців. Процедура протипоказана при індивідуальній непереносимості холоду.

Лазерне видалення родимок. Інструментом видалення родимки в цьому випадку є потужний світловий пучок, який руйнує її клітини і випаровує їх з шкірних покривів. Сусідні тканини не зачіпаються, тому опік виключений. Процедура безкровна, проводиться під місцевим знеболенням. Параметри лазерного потоку повинні бути підібрані індивідуально. Обробка з випаровуванням тканин проводиться пошарово і завершується з досягненням здорової шкіри, не торкаючись її. На місці обробки через кілька днів утворюється кірочка, яка відпадає через один-два тижні.

Радіохвильове видалення родимок. Видалення родимок радіоножем – безконтактний нетравматичний метод, заснований на можливості коагуляції і розрізі тканин радіохвилями високої частоти. Відрізняється швидкістю загоєння – скоринка відпадає через тиждень. Протипоказаннями до радіохвильового видалення родимок є наявність у пацієнта кардіостимулятора, а також герпес, гарячковий стан.

Хірургічне видалення родимок. Найбільш надійний метод, придатний для видалення великих утворень, проти яких інші методи безсилі, а також «висячих» родимок. Послуги з видалення небезпечних родимок найкраще робити саме хірургічним методом. Процедура практично не має протипоказань, проводиться під місцевою анестезією. Родимка січуть скальпелем і видаляється з захопленням невеликої ділянки здорової шкіри. Після операції може залишитися великий шрам, який буде гоїтися кілька тижнів. Хоча процедура проходить швидко, рана тривалий час вимагає догляду. Для видалення невеликих родимок на обличчі розумніше вибрати інші методи, якщо це допустимо.

«Народні» методи. В даний час рекламується багато різних мазей на натуральній основі, призначених для ліквідації шкірних дефектів – бородавок і родимок. Їх можна купити без рецепта і призначення лікаря, але відповідальність за вироблений ефект буде лежати тільки на Вас. Краще не ризикувати, застосовуючи подібний засіб для видалення родимок, а звернутися до лікаря. Зрізати або припікати родимки самостійно категорично не можна.

Після видалення

Швидкість загоєння залежить від кількості вилученої тканини – чим більше було новоутворення, тим довше загоєння. Чіпати і знімати корочку самостійно не можна, вона повинна відпасти сама. Після цього на її місці залишиться рожева пляма, яку треба берегти від впливу сонця. Якщо родимка була видалена на ділянці, який неможливо прикрити одягом, щоб виключити ризик появи нових утворень. Догляд після видалення родимки потрібно до тих пір, поки ділянка шкіри не зрівняється з іншою шкірою за кольором і структурою. Видалення родимки хірургічним шляхом вимагає особливо ретельного подальшого догляду, оскільки є найбільш травматичною. При пошкодженні прооперованої ділянки, кровоточивості, помічених ущільненнях необхідно негайно звернутися до лікаря.